Hoşgeldiniz | Üye Ol | Üye Girişi

Ürün Bulunmaktadır
    Anasayfa > Kitaplar > Düşünce  
Türkler ve Ötekileştirdiklerimiz
Hüseyin Dayı
Timaş Yayınları
Fiyatı
: 16.00  TL (KDV Dahil)
 
Geçici olarak temin edilememektedir.
1.000 TL Üzeri Kargo Bedava
Tedarik Süresi 3 Gündür.
Kapıda Ödeme
Telefon Kodu :9789752636941
 
 
Gözlerimizi köylerimize, şehirlerimize kapattık, okul, mesai ve silah arkadaşlarımızı, komşularımızı, hatta akrabalarımızı göremedik. Baksaydık, Oğuzların (Türkmenler) beraberinde Abhaz, Boşnak, Çeçen, Çerkez, Kürt, Laz, Pomak gibi sosyal gruplar görecektik.

Türkiye Türklerini, sadece Oğuzlardan ibaret sandık ve ders kitaplarına öyle yazdık. Batı Türklüğü dedik, ama nasıl oluştuğunu hiç gündeme almadık. Sanki milletler tam teşekkülleriyle birden ortaya çıkmıştı. Tarih içerisinde gelişip serpilmeyi anlayamadık.

Batıda milliyetçilik, romantizmden doğmuştu. Çok fazla romantik olmamız, gerçekliğimizle aramızda bir perde oldu. Batılılar sonunda tanımlamalarının yanlışlığını gördüler. Renan, Gellner, Hobsbawm, Anderson ve daha niceleri, detaylı araştırmalarla hataları tamamen gün ışığına çıkardılar. Biz yine de kendi gerçekliğimizi, kendi araştırmalarımızla ortaya koyamadık. TİMAŞ Yayınlarının okurlarla buluşturduğu “Türkler ve Ötekileştirdiklerimiz”, Batı tipi milliyetçiliğin ülkemize aynen iktibas edilmesinin sebep olduğu sorunları tüm açıklığıyla ortaya seriyor ve bu toprakların dokusuna uygun bir dille önerilerde bulunuyor. Dayı, antropoloji, sosyoloji, tarih ve kültür disiplinlerinin verilerinden alabildiğine faydalanarak hazırladığı çalışmanın amacını şöyle izah ediyor:

“Millî birliğimizin tehdit altında olduğu bu dönemde, genellikle yapıldığının aksine bölücü akımları değil, bütünlüğümüzün temeli olması gereken Türk milleti anlayışımızı sorgulamak.
Her toplumunun oluşum ve yapısal farklılıklarından dolayı, Batılı ve sabit şablonlarla genel-geçer bir izah yapılamayacağını göstermek. Sosyal birliklerin şimdiye kadar farklı kimliklerle adlandırılmalarını, düşünce tarihindeki paradigma değişmeleriyle açıklamak.
Milletlerin biyolojik üremelerle değil, sosyal birleşmelerle oluştuğunu ispat ederek etnik ve ırkî köken izahlarını geçersiz kılmak.
Türk milliyetçileriyle ayrılıkçı milliyetçilerin, fikirleri ters olmasına rağmen, aynı terminolojiyi kullandıklarını ve bu terminolojinin yanlış olduğunu izah etmek.”

Millet anlayışımız doğru mu?
“Türk Milleti” tanımlaması, Türk düşünürler tarafından mı, yoksa Batılılar tarafından mı yapıldı?
“Bilimsel” diye önümüze konulan tanımlar, sosyal yapımızı aksettiriyor mu? Abhaz, Boşnak, Çeçen, Çerkez, Kürt, Laz ve Pomakların Türklük açısından konumu nedir?
Her birimiz akrabalarımızdan, komşularımızdan, iş, okul, mesai ve silah arkadaşlarımızdan koparılmıyor muyuz?
Lozan’da konuştuğumuz başka, okullarda öğrettiğimiz başka olmadı mı? Efsane ve destanlardan daha bilim dışı olan tanımların bizi parçalamasına izin verecek miyiz?

“Bilim şahidimizdir”
Dayı, ideolojik tesir altında kalmadan, ülkemizin gerçek yapısını ortaya koymak maksadıyla yazdığı satırlarına bilimi, yerküreyi ve tarihi şahit tutuyor:

“Bilim şahidimizdir: Bütün izahlarımız felsefe, psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji, antropoloji, filoloji ve tarih branşlarındaki yerli ve yabancı en ciddi bilim adamlarının eserlerinden kaynaklanmaktadır.

“Zaman şahidimizdir: Birlikteliğimiz bin yılı bulan bir zaman dilimini kapsamaktadır.

“Yerküre şahidimizdir: Bulunduğumuz bölge ve gittiğimiz yerler bizi hep birlikte görmüştür.

Devlet adamlarımız şahidimizdir, damarlarımızdaki kan şahidimizdir, türkülerimiz şahidimizdir

 • Dizi: Düşünce
 • Kağıt: İthal
 • İlk Baskı Tarihi: Ocak 2008
 • ISBN: 978-975-263-694-1
 • Sayfa Sayısı: 400
 • Barkod: 9789752636941
 • Ebat: 13,5 x 21
 • Baskı Sayısı: 1

 • Hakkında
  1952 yılında Erzurum’da doğdu. Sırasıyla memuriyet, ticaret ve gazetecilikle meşgul oldu. Kültürel maksatlı derneklerde görev aldı. İlk gençlik yıllarından itibaren başta felsefe, sosyoloji ve tarih olmak üzere bütün sosyal bilimlere duyduğu ilgiyle çeşitli araştırmalar yaptı. Değişik gazetelerde makaleleri yayınlandı. Ulusal ve uluslararası bilim kongrelerinde tebliğler sundu. İktisat ve felsefe olmak üzere iki ayrı dalda üniversite tahsili yapmış olan Dayı, evli ve bir çocuk babasıdır.
   
    Benzer Kitaplar
    Türkler ve Ötekileştirdiklerimiz
  Timaş Yayınları
    Kent Dindarlığı
  Timaş Yayınları
    Yeni İnsan: Kaderle Tasarım Arasında
  Timaş Yayınları
    Bilim Tarihi Sohbetleri
  Timaş Yayınları
    Cumhuriyet'i Anlamak
  Timaş Yayınları
    Türkiye'yi Kazanmak
  Timaş Yayınları
    Karizma Zamanları
  Timaş Yayınları
   
   
  Hakkımızda   Garanti
  Tüketici Yasası   Kargo ve Teslimat 
  Gizlilik Sözleşmesi   Banka Hesap Numaraları  
  İade ve İptal Koşulları   İletişim
   
    0505 633 66 90
    optijetoptikokuyucu@gmail.com
    Ödeme Bildirim Formu
   
  © 2023 EğitimPazar.Com OPTİJET ARGE 
  Online   6   Bugün   94
  Toplam   359740   İp   44.192.48.196